Czkawka u dziecka w brzuchu podczas ciąży

Czkawka u dziecka w brzuchu podczas ciąży

Czkawka u dziecka w brzuchu jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, a dodatkowo często występującym. Przyszłe mamy powinny mieć świadomość, że czkawka dziecka w ciąży może się pojawić, a także wywołać pewien niepokój. Wiele kobiet, które wkrótce zostaną mamami, zadaje sobie pytanie: czy jest to normalne?. Dobrze jest zatem poznać przyczyny czkawki w ciąży, a także jej objawy.

Przyczyny czkawki u płodu

Długo można się zastanawiać, skąd bierze się czkawka płodu, przecież na tym etapie dziecko jeszcze samodzielnie nie tylko nie mówi, ale przede wszystkim nie oddycha. Jakie są więc przyczyny występowania czkawki u dziecka w ciąży? Otóż, powstaje ona dzięki zbyt łapczywemu połykaniu płynu owodniowego. Płód przebywający w macicy, jest nim z każdej strony otoczony. Może więc wypić go zbyt szybko, a także po prostu zbyt dużo. W skutek tego, nierozwinięta dostatecznie przepona, reaguje skurczami, czyli popularnie zwaną czkawką.

Należy wiedzieć, że płyn owodniowy ma ogromne znaczenie w przypadku rozwoju płuc. Dzięki temu, że malec go wypija, jego płuca zostają odpowiednio nawilżone, a także ćwiczy on wdechy i wydechy. Dodatkowo, wypity płyn musi zostać wydalony, więc układ moczowy malucha również zostaje przetestowany. Co najważniejsze, płyn owodniowy zawiera całą masę składników odżywczych, które są niezbędne do rozwoju. Właśnie za pośrednictwem płynu, następuje wymiana substancji, pomiędzy mamą, a dzieckiem.

Czkawka w dziecka w ciąży – objawy

Czkawka u płodu pojawia się zwykle w okolicy drugiego trymestru. Jest to okres w którym ruchy dziecka, są już wyczuwalne przez mamę. Kiedy dziecko w brzuchu ma czkawkę, odczuwalne będzie charakterystyczne wzdrygnięcie się. Początkowo jest to delikatne, jednak w miarę jak malec będzie rósł i robił się coraz większy, jego czkawka będzie mocniej odczuwalna. Przyszłe mamy mogą poczuć coś w rodzaju regularnego kopnięcia lub podskoków. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze muszą one występować w równych odstępach. Zwykle trwa to od kilku do nawet kilkunastu minut. Dzięki temu możemy odróżnić czkawkę od kopnięcia.

Czy należy walczyć z czkawką u dziecka w ciąży?

Czkawka w ciąży u dziecka przede wszystkim nie powinna być powodem do niepokoju. Nie jest ona z żaden sposób niebezpieczna i nie stanowi zagrożenia. Należy jednak pamiętać, że czas trwania wynosi zwykle od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, a dodatkowo może ona występować kilka razy w ciągu dnia. Nie mniej jednak, nie jest ona powodem do zmartwień, bo maluchowi absolutnie nic nie zagraża.

Niestety jednak, nie ma jednego, skutecznego sposobu, by się jej pozbyć. Zwykle wystarczy ją po prostu przeczekać. Zjawisko to ustępuje samoczynnie i nie powoduje żadnych szkód. Czkawka w przypadku dorosłego zwykle jest męcząca i dokuczliwa, natomiast pamiętajmy, że płód odbiera ją całkowicie inaczej.