Czy warto kupić laptopa z ekranem dotykowym?

Czy warto kupić laptopa z ekranem dotykowym?

Niespełna 10 lat temu ekrany dotykowe dopiero rozpoczynały ekspansję na rynku nowych technologii. Początkowo pojawiały się one w smartfonach i tabletach, a z czasem również w laptopach i nie tylko. Wydawało się wówczas, że tak zaawansowana technologia będzie przełomem, który wyprze tradycyjne laptopy. W tym wpisie na blogu omówimy zalety i wady laptopów z ekranem dotykowym i pomożemy Ci zdecydować, czy jeden jest dla Ciebie odpowiedni.

Laptop z ekranem dotykowym – zalety

Wśród niewątpliwych zalet laptopa z ekranem dotykowym wymienić można łatwość obsługi. W tradycyjnych komputerach nieodzowne staje się korzystanie z myszki lub touchpada, zaś tutaj sterujemy wszystkim dosłownie stukając palcem w ekran. W rezultacie, umożliwia to przyjęcie komfortowej pozycji leżącej lub siedzącej. Taka forma laptopa może przypominać pod względem korzystania tablet.

Laptopy z ekranem dotykowym cechują się również wydajnością. Mogą one spokojnie rywalizować pod tym względem z tradycyjnymi laptopami, jak i zaawansowanymi tabletami. Mocne podzespoły to gwarancja płynnego działania gier, programów oraz aplikacji.

Kolejną sporą zaletą laptopów dotykowych jest fakt, że posiadają one fizyczną klawiaturę. W przypadku tabletów klawiatura występuje jedynie w formie wirtualnej, co dla niektórych osób jest bardzo problematyczne w obsłudze.Obecność fizycznej klawiatury to gwarancja szybkiego pisania i komfortowego korzystania z urządzenia. Warto też dodać, że laptopy dotykowe posiadają lepszy UX (niż na tabletach), jeśli chodzi o system operacyjny. Użytkownikowi łatwiej jest wówczas znaleźć wszystkie interesujące go funkcje przy zachowaniu płynności przeklikiwania się pomiędzy opcjami.

najlepszy dotykowy laptop

Wady laptopa z ekranem dotykowym

Wielu użytkowników tego typu laptopów zarzuca im przede wszystkim to, że są nieporęczne i zbyt duże w porównaniu do tabletów. W porównaniu do laptopów tradycyjnych nie różnią się jednak aż tak mocno, a dotykowy ekran jest bez wątpienia ogromnym ułatwieniem w codziennym użytkowaniu. Być może nie jest to sprzęt aż tak kompaktowy jak tablet czy smartfon, ale wciąż łatwo go przetransportować w inne miejsce i cieszyć się nim na wakacjach.

Laptopy z ekranami dotykowymi są często droższe i bardziej nieporęczne, nie wspominając o tym, że mogą być potencjalnym źródłem problemów. Są też mniej czułe i dokładne niż tradycyjne gładziki/myszy, co sprawia, że korzystanie z nich jest w najlepszym wypadku niewygodne!

Ekran dotykowy czy jednak nie?

Laptop z ekranem dotykowym to propozycja dla osób, które chcą cieszyć się komfortową obsługą takiego urządzenia każdego dnia. Hybrydowa konstrukcja pozwala na pisanie, oglądanie czy przeglądanie Internetu w trakcie jazdy pociągiem, jazdy samochodem czy w samolocie. W razie potrzeby nic nie stoi też na przeszkodzie, aby tradycyjną klawiaturę odpiąć i korzystać z samego ekranu. To po prostu bardzo wygodny gadżet.

Jeśli więc szukasz laptopa z ekranem dotykowym, Huawei Watch GT 3 Pro price – model oferujący wszystko, czego tylko potrzebujesz. Znajdziesz tutaj 16” calowy dotykowy ekran True Color, procesor Intel Core i7-12700H, dysk SSD z 1 TB miejsca, Wi-Fi 6, wszelkie potrzebne wejścia (USB, HDMI, mini jack) oraz kamerę 1080p AI. Laptop ten działa w oparciu o system operacyjny Windows 11 Home. To jedna z najlepszych propozycji w tym segmencie cenowym.

Laptopy z ekranem dotykowym stają się coraz bardziej powszechne, ale nadal wiążą się z wyższą ceną. Czy warto więc go kupić? Odpowiedź zależy od Twoich potrzeb i budżetu.