Czym i jak wyczyścić skórzaną kanapę domowym sposobem?

Jak wyczyścić skórzaną kanapę domowym sposobem?

Zabrudzona punktowo lub w wyniku intensywnego użytkowania, kanapa skórzana traci blask i elegancki wygląd. Dzięki szybkiemu działaniu można przywrócić mebel do stanu świetności. Od razu usunięte zabrudzenia nie utrwalą się i nie trzeba będzie korzystać z silnych środków czyszczących lub z pomocy profesjonalistów. Na początku wystarczą domowe sposoby. Poniżej przedstawiamy porady, czym czyścić skórzaną kanapę i inne meble tego rodzaju.

Jak wyczyścić skórzaną kanapę domowym sposobem?

Skuteczne czyszczenie skórzanych mebli będzie łatwiejsze w sytuacji, gdy wiadomo, jakiej natury jest dane zabrudzenie. Wtedy można od razu dobrać najlepszą metodę. Część plam i zanieczyszczeń na powierzchni kanapy bywa po prostu wynikiem obecności kurzu, który można usunąć odkurzaczem, o ile nie zadziałała np. wilgoć lub efekt użytkowania. Można stosować odkurzanie regularnie, dzięki czemu kanapa nie będzie podatna na tego rodzaju błahe zabrudzenia.

Dla skóry, zwłaszcza naturalnej, różne chemiczne środki mogą okazać się zbyt silne i zamiast usunąć plamę, zniszczą powierzchnię mebla. Idealna domowa mieszanka to woda z mydłem – może to być zwykłe mydło lub np. płatki mydlane. Czyszczenie skórzanej kanapy za pomocą takiej mieszaniny powinno zakończyć się sukcesem pod warunkiem dokładnego wyciskania szmatki lub gąbki. Świeże plamy mogą zejść od razu, te starsze należy trzeć dłużej lub próbować kilkakrotnie.

Czyszczenie tapicerki skórzanej – domowe sposoby

W każdym domu znajdą się na pewno różne detergenty, ale użycie ich nie wiedząc, czym wyczyścić skórzaną kanapę tak, by jej nie uszkodzić, może okazać się tragiczne w skutkach. Nie można wykorzystywać niczego, co ma w składzie spirytus czy naftę. Zamiast tego warto przygotować preparat z octu, oleju, mleka z dodatkiem terpentyny. Powstaje rodzaj emulsji odpowiedni do czyszczenia skóry dowolnego rodzaju. Po zakończeniu renowacji mebla pozostałą część środka najlepiej będzie wylać, bo po odstaniu nie zachowuje swoich właściwości.

Opisana porada jest uniwersalna, ale czasami trzeba postąpić inaczej – na przykład w przypadku mebla z jasną tapicerką skórzaną. Czym czyścić jasne meble skórzane? Jeśli nie pomoże delikatny roztwór wody z mydłem, trudniejsze i utrwalone zabrudzenia można przetrzeć wilgotną szmatką pokropioną sokiem z cytryny. Po zakończeniu czyszczenia, miejsca te należy po raz kolejny wytrzeć wilgotną szmatką namoczoną wcześniej w samej wodzie.

Warto wiedzieć, że wszystkie metody domowe są skuteczne jedynie do pewnego czasu, przy niezbyt trwałych plamach na nowych meblach. Żeby jak najdłużej zachować piękny wygląd kanapy czy fotela, można stosować specjalne kremy ochronne. Pielęgnacja mebli skórzanych za pomocą takich kremów zmiękcza skórę i czyni ją przyjemniejszą w użytkowaniu, niweluje skrzypienie i pękanie, a do tego chroni przed wnikaniem zabrudzeń w powierzchnię.