Granit – czy jest to idealny materiał na parapet i blat?

Granit – czy jest to idealny materiał na parapet i blat?

Kamienie naturalne cenione są przede wszystkim za swoje niebagatelne walory estetyczne. W ostatnich latach materiały, takie jak marmur czy granit, zyskały dzięki temu bardzo dużą popularność w aranżacji wnętrz – granitowe parapety, blaty czy schody to już praktycznie codzienność. Są one wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz dość uniwersalne. Z drugiej strony granit jest dość drogim i ciężkim materiałem, co może stanowić problem dla niektórych użytkowników. Czy warto więc stosować granit w swoim domu? 

Blaty granitowe do kuchni – wady i zalety rozwiązania

W ostatnich latach naturalne kamienie na stałe zagościły we wnętrzach większości Polaków. Ze względu na to stały się one również o wiele bardziej dostępne – wiele firm obecnie oferuje blaty kuchenne kamienne Kraków, w Nowym Sączu, Gdańsku i wielu innych miastach w Polsce. Granit wyróżnia się przede wszystkim największą trwałością spośród kamieni istniejących na rynku. Struktura tego materiału nie ulega uszkodzeniom pod wpływem wysokich temperatur, dlatego bez problemu możemy postawić na takim blacie gorący garnek czy czajnik. Ponadto, blaty granitowe są odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu świetnie sprawdzą się również w łazienkach. Na polerowanej powierzchni nie są także widoczne żadne zarysowania – granit prezentuje się więc niezmiennie wyjątkowo przez wiele lat. Największą i w zasadzie jedyną wadą blatów wykonanych z granitu jest ich cena. Koszt zakupu granitowych wyrobów może się jednak różnić w zależności od zakładu. Inne ceny zaproponuje nam zakład oferujący blaty i parapety z kamienia Nowy Sącz, a inne w Krakowie czy w pobliżu Warszawy. Jednak ze względu na tak wysoką wytrzymałość granitu inwestycja w ten materiał może okazać się bardzo opłacalna w przyszłości.

Parapety z naturalnego kamienia – czy to się opłaca?

Parapety granitowe, podobnie jak blaty kuchenne kamienne, charakteryzują się wysoką trwałością na wilgoć, zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Montaż tego typu parapetów na zewnątrz i wewnątrz domu jest więc praktycznie dożywotnią inwestycją. Ponadto, granit jest materiałem bardzo łatwym do utrzymania w czystości. Do usunięcia z ich powierzchni kurzu, pajęczyn, tłustych plan i innych zaburzeń wystarczy woda i ściereczka. Parapety granitowe Nowy Sącz i z innych zakładów produkcyjnych w Polsce dostępne są również w wielu różnych odcieniach i kolorach, dlatego będą pasować zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Dodatkowo, charakterystyczne nieregularne ubarwienie kamienia prezentuje się niezwykle oryginalnie i estetycznie.