Nawilżenie przez wielkie „N” – jak zadbać o bardzo suche włosy, ale i przesuszony zarost?

Warunki atmosferyczne, ogrzewane pomieszczenia, czy te klimatyzowane nie oszczędzają naszej skóry. Staje się ona szorstka i przesuszona. To samo dotyczy włosów i zarostu. W jaki sposób można je nawilżyć, aby prezentowały się doskonale. Poznajcie sprawdzone sposoby dla początkujących brodaczy.

Po pierwsze: wybierz odpowiednie szampony do mycia włosów i brody

Dobór szamponu do włosów i szamponów do brody ma istotne znaczenie. Musisz też wiedzieć, że zbyt częste mycie włosów może pozbawić je ich naturalnej, keratynowej warstwy nawilżającej. Zatem najlepiej myć je nie częściej niż raz na dwa dni, chyba że wyjątkowo się przetłuszczają. Wtedy jednak trzeba znaleźć tego przyczynę, np. spróbować zmienić dietę, wprowadzić do niej więcej składników, które sprzyjają zdrowym włosom, a więc kwasu foliowego, cynku, witamin A, C i E. Same szampony do włosów powinny opierać się na naturalnych składnikach. Polecane są naturalne oleje roślinne, które mają działanie głęboko nawilżające, jak choćby olej z awokado czy arganowy. Również szampony do brody nie mogą wysuszać skóry. Zatem wykluczona jest obecność silikonów, SLS, SLES i sztucznych barwników. Włosy należy myć w odpowiedni sposób, delikatnie masując. Pozostawić szampon na chwilę na ich powierzchni, a następnie spłukać letnią wodą. Włosów po myciu nie należy pocierać ręcznikiem, mocno wykręcać, czy zbyt długo trzymać zawinięte w ręcznik, bez dostępu do powietrza. W ten sposób się je osłabia i można doprowadzić chociażby do powstania łupieżu zarówno na głowie, jak i brodzie.

Po drugie: korzystanie z wysokiej jakości suszarek i prostownic do włosów i brody

Ważną kwestią jest również zwrócenie uwagi na suszarkę do włosów. Są już takie modele, które wyposażone są w koncentrator, dyfuzor, a także masażer oraz kilka trybów suszenia. Gwarantują zachowanie do 95% naturalnego nawilżenia włosów. Duże znaczenie ma również ujemna jonizacja. Dzięki niej włosy są gładkie, nie elektryzują się i lepiej się układają. Takie same właściwości powinny mieć prostownice do włosów i brody. Tę ostatnią można prostować przy użyciu dedykowanego urządzenia, które wyposażone jest w regulację temperatury. Włosy mogą być zatem dobrze ułożone, a jednocześnie nieprzesuszone. Istotną rolę odgrywają również kosmetyki stosowane codziennie takie jak olejki do brody.

Po trzecie: stosuj kosmetyki nawilżające do włosów i nie obciążaj ich mocnymi kosmetykami do stylizacji

Jak już wspomnieliśmy poza dobrym oczyszczaniem skóry głowy i suszeniem w taki sposób, by włosów nie pozbawiać naturalnego nawilżenia, istotne znaczenie ma również nawilżanie kosmetykami zawierającymi naturalne substancje nawilżające. Olejek do brody z dodatkiem oleju arganowego, macadamia albo migdałowego czy ryżowego łagodzi podrażnienia, swędzenie, a także nawilża włosy, dzięki czemu stają się miękkie i podatne na modelowanie. Po użyciu olejku można od razu przejść do prostowania brody czy też jej czesania przy użyciu kartacza. Jeśli chodzi o stylizację fryzury, to bardzo ważne jest by zrezygnować z wysuszających żelów, na rzecz pomad do włosów na bazie wody, które doskonale się sprawdzają i nawilżają kosmyki.

Po czwarte: zadbaj o zbilansowaną dietę

Działanie na rzecz nawilżenia włosów powinno opierać się także na stosowaniu masek nawilżających raz w tygodniu. Oprócz nich trzeba pamiętać o zbilansowanej diecie. Na lśniące włosy sprawdzi się ta bogata w ryby, rośliny strączkowe, orzechy, owoce cytrusowe, beta-karoten zawarty np. w naturalnych chipsach marchewkowych czy przede wszystkim nawilżenie. Należy ograniczyć spożywanie kofeiny i wprowadzić do diety więcej wody. 2 litry to absolutne minimum. Zielone sałatki z ogórkiem czy pomidorami i cebulą, a także rzodkiewką to także świetny zestaw dla zdrowej skóry i włosów. Należy sięgać po produkty bogate w kompleks witamin A, C i E.

Nasze metody są bardzo proste i to swoiste S.O.S dla przesuszonej brody i zbyt suchych włosów. Są one szczególnie zniszczone po lecie, bo przecież narażone na szkodliwe i niszczące cebulki działanie promieniowania UV. Głębokie nawilżanie w połączeniu ze zrównoważoną dietą może bardzo pomóc.