Jak zrobić masaż w domu – najlepsze techniki

Jak zrobić masaż w domu - najlepsze techniki

Masaż, choć kojarzony z ośrodkami SPA, fizjoterapią oraz specjalistycznymi zabiegami, może także należeć do naszych codziennych praktyk. Wpływa on korzystnie na nasze przeciążone, spięte ze stresu mięśnie. Zabiegany styl życia, odczuwane napięcia emocjonalne i cielesne wymagają ukojenia i zadbania o dobrostan naszego ciała. Warto zadbać o rozwój swoich umiejętności, dzięki którym niezwłocznie będziemy mogli zaznać relaksacji i ukojenia bólu bądź pomóc w tym innym. Te proste, lecz niezwykle pomocne techniki stanowią remedium na dokuczliwe kłucia czy bóle mięśni. Przeczytaj ten artykuł a poznasz najlepsze z nich!

Techniki masażu – czym one są?

Zapewne obiły Ci się o uszy takie określenia masaż leczniczy, klasyczny czy relaksacyjny. Zwróć uwagę na to, iż stanowią one określenia tego, jakiego rodzaju jest to masaż – czemu ma on służyć. To co łączy je ze sobą to posługiwanie się wspólnymi technikami masażu, a więc konkretnymi ruchami, rodzajami nacisku. Poznawszy jak najszerszą gamę z nich posiądziesz możliwość wybrania tych, które najlepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Poznaj je wszystkie, lecz stosuj wybrane. Możemy to osiągnąć poprzez poznanie technik masażu, które każdy kurs na masażystę bezdyskusyjnie powinien w sobie zawierać.

Pamiętaj – masaż wykonuj odpowiedzialnie!

Przyswajając nowe techniki masażu nie zapominaj o odpowiedzialności z jaką zabieg ten jest związany. Ma on działać korzystnie na zdrowie, nie powodować powiększenie się urazów. Stosuj techniki, w których czujesz się pewnie. Jeśli odczuwasz, iż któraś z nich jest dla Ciebie bardziej wymagająca, obawiasz się o popełnienie błędu, niewłaściwe jej zastosowanie – nie musisz jej praktykować, zastąp ją inną z listy.

Głaskanie – zapewni efekt subtelnego, delikatnego odprężenia

Jest to najbardziej podstawowa z technik, zwykle rozpoczynająca jak i kończąca masaż. Wykonując delikatne ruchy polegające na przesuwaniu ręki po obszarze masowanym usuwając przy tym z niego warstwę naskórka. Przygotuje to ciało do dalszych zabiegów. Często na tym etapie posługuje się także olejkami, rozprowadzając je po ciele, nawilżając ją, z wykorzystaniem tej techniki. Podnosi także temperaturę ciała oraz pełni funkcję diagnostyczną. Zadbaj o ten element, w szczególności ze względu na komfort i bezpieczeństwo osoby masowanej podczas zabiegu.

Rozcieranie – zadbaj o odpowiednią temperaturę tkanek masowanych

Efekt, który chcesz osiągnąć przy tej technice to posuwisto-kuliste ruchy dłońmi po powierzchni masowanej. Jest dalszym procesem zapewniającym odpowiednie przygotowanie ciała do zabiegu, podnosząc przy tym jego temperaturę, nadaje mu elastyczności, pobudza procesy skórne. Nadaje się przy niej większej siły oraz energiczności niż przy głaskaniu. Występują przeciwskazania co do jej stosowania, jeśli mamy do czynienia z zapaleniem ścięgien.

Ugniatanie – stanowi blisko połowę masażu klasycznego

Skupia się na poszczególnych partiach mięśniowych wykorzystując przy tym ruchy uniesienia, uciśnięcia i wyciśnięcia określane także mianem „kleszczowych” i „szczypowych”. Przepychając przy tym zużyte zużytych substancji w organizmie generuje miejsce dla zregenerowanych wartości odżywczych, nadając funkcji odżywienia ciała. Wzmaga to także zdolności regeneracji i wytrzymałości mięśni.

 Oklepywanie – masaż nabiera tempa

Seria szybkich uderzeń boczną częścią otwartej dłoni, pragniemy osiągnąć siłę dającą doznania odczuwania stosowanej techniki, lecz niepowodujące nieprzyjemnego uczucia bólu. Dzięki temu uspokoimy układ nerwowy, obniżymy lub zwiększymy napięcie mięśni w zależności od stosowanej mocy. Dokonując tego w sposób lekki, delikatny będziemy działać uspokajająco oraz znieczulająco, stosując większą siłę – pobudzająco. Jest to popularna technika wraz ze swoimi odmianami, kojarzona jako moment zabiegu, gdzie w stosunku do pozostałych, zmianie ulega tempo.

Wibracja – wyzwanie warte podjęcia

Ma za zadanie przekazać tkankom ruch drganiowy, wprowadzając tkanki w równomierne, rytmiczne drgania. Może zmniejszać obrzęki, uspokajać jak i pobudzać, ponownie, w zależności od intensywności zabiegu. Do wykonania tej techniki można posłużyć się zarówno własną siłą mięśni jak i urządzeniami wytwarzającymi fale wibracyjne. Celem jest osiągnięcie dużej częstotliwości drgań, jednak o małej ich amplitudzie. Kojarzone są z tą techniką wszelkie urządzenia jak pasy wibracyjne mające na celu odprężenie oraz redukcję bólu mięśni.

Bądź czujny, zachowaj stałą kontrolę nad tempem oraz siłą stosowaną podczas masażu. Jeśli wykonujesz go na kimś innym, upewnij się, iż nie zadajesz tej osobie bólu. Zadbaj o to by wykonywać techniki opisane w artykule w odpowiedni sposób. Kurs na masażystę pomoże Ci wypracować ruchy wykonywane przez profesjonalistów.