Laptop o proporcjach 16:9, 16:10 czy 3:2 – który kupić?

Laptop o proporcjach 16:9, 16:10 czy 3:2 - który kupić?

Podczas wyboru wymarzonego laptopa trzeba zwrócić uwagę na mnóstwo rzeczy. Laptopy nie należą bowiem do najtańszych urządzeń, więc zawsze warto w danym segmencie cenowym wybrać najlepszy możliwy model. Jednym z częstych dylematów jest wybór proporcji – 16:9, 16:10 a może 3:2? Na co najlepiej postawić i w co warto zainwestować?

Rozwój technologii daje więcej możliwości wyboru

Jeszcze kilkanaście lat temu prawdziwym ewenementem była możliwość zakupu laptopa z ekranem o rozdzielczości 800 na 600 pikseli. Z czasem dochodziły takie bajery, jak wyższa częstotliwość odświeżania (obecnie standardem jest 120 Hz) czy rozdzielczość 4K. Proporcje 16:9 przez długi czas były zarezerwowane wyłącznie dla telewizorów. Później udało się je przenieść również na monitory komputerów i laptopów, a celem stało się maksymalne wykorzystanie pikseli.

Obecnie od tego standardu już się odchodzi. Producenci chcą bowiem, aby telewizory czy ekranu laptopów i komputerów stawały się coraz większe. Dlatego też pojawiają się proporcje 16:10, 4:3 lub 3:2. I oczywiście, na sali z pewnością znajdą się osoby, które uznają, że lepsze i czytelniejsze są małe ekrany, jak i takie, które stwierdzą, że wolą grać czy pracować na tych zdecydowanie większych.

Im większy ekran tym więcej szczegółów?

W grach wideo przyjmuje się, że na większym ekranie widać więcej detali. Poza tym, duży ekran to iluzja większej przestrzeni, co ma wpływać bezpośrednio na immersję płynącą z rozgrywki. Nie jest to jednak do końca prawda, choć rzeczywiście na większym ekranie łatwiej jest wciągnąć się w świat gry. Dlatego też osoby, które lubią dużo grać lub pracują na programach graficznych powinny rozważyć ekrany o proporcjach 16:9. Z drugiej strony, wszystko zależy od indywidualnych preferencji, dlatego dobrze zawczasu porównywać ze sobą kilka możliwości.

W przypadku gier wideo zaleca się proporcje 16:9. Zaleca się je podczas oglądania filmów, seriali czy pracy biurowej. To też stosunkowo tanie rozwiązanie, bo laptopy o proporcjach 16:9 i rozdzielczości FullHD mocno potaniały.Proporcje 16:10 to już nieco większa przestrzeń robocza i co za tym idzie wyższa cena. Należy tutaj jednak brać również pod uwagę inne kwestie związane ze specyfikacją, a więc: typ procesora, liczbę pamięci RAM, rodzaj dysku SSD czy dostępne funkcje. Oczywiście, proporcje są bardzo ważne, ale pod warunkiem, że wraz z ostatecznym wyborem idzie właściwą jakość.

Podsumowanie

Sporo osób wybiera większe proporcje ze względu na lepszą czytelność ekranu i łatwość w poruszaniu się po interfejsie systemu operacyjnego. Oczywiście, ogromne wrażenie robią też proporcje 3:2, co można sprawdzić na przykładzie Huawei MateBook 16s – modelu topowego w swojej kategorii cenowej. Dlaczego? Otóż, kup Huawei Matebook 16s posiada świetny procesor, 16” calowy dotykowy ekran, dysk SSD z 1 TB miejsca, mnóstwo funkcjonalności i wejść, a także unikatowy design. Dotykowy ekran pozwala korzystać z laptopa w trakcie podróży i nie tylko. W razie potrzeby można też bez problemu podłączyć fizyczną klawiaturę i korzystać z urządzenia jak z klasycznego laptopa.

Wraz z rosnącą popularnością korzystania z laptopów w ustawieniach biznesowych i osobistych, ważne jest, aby wybrać odpowiednie urządzenie dla swoich potrzeb. Rozumiejąc różne współczynniki proporcji dostępne na laptopach, możesz podjąć świadomą decyzję o tym, który z nich kupić. Należy pamiętać, że każdy współczynnik ma swoje zalety i wady, więc przed dokonaniem zakupu należy rozważyć swoje specyficzne wymagania. Dzięki za przeczytanie!