Jakie prawo jazdy wymagane jest do wynajmu auta dostawczego?

Jakie prawo jazdy wymagane jest do wynajmu auta dostawczego?

W codziennym życiu wielokrotnie stykamy się z sytuacjami , w których myślimy o tym, że z samochodem dostawczym poszłoby zdecydowanie łatwiej i szybciej. Są nimi chociażby potrzeba przeprowadzki, przewiezienia materiałów budowlanych, nowej kanapy lub po prostu większej ilości osób przy jak najmniejszej ilości kierowców.

Wynajem małego samochodu dostawczego

Dysponowanie większym gabarytowo pojazdem zdecydowanie usprawniłoby przeprowadzenie takich operacji, zniwelowało koszty, konieczność angażowania osób trzecich i dopasowywania swoich planów do harmonogramu dostaw lub dostępności znajomych. Zakup nawet małego samochodu dostawczego, a przede wszystkim koszty jego utrzymania nie są współmierne wobec konieczności jego użycia, w szczególności, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, w której moglibyśmy używać takiego pojazdu.

Z pomocą przychodzi nam rynek wynajmu samochodów. W ofercie wielu wypożyczalni znaleźć można aktualnie wiele samochodów typowo transportowych oferowanych do wynajmu nie tylko dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, ale również dla osób fizycznych – na krótki lub długi termin użytkowania. Rozważając możliwość wynajmu samochodu dostawczego wiele osób zadaje sobie, jakie prawo jazdy jest mi potrzebne na samochód dostawczy?

Sprawdź także ofertę nowych samochodów dostawczych na https://www.autofrelik.pl/modele-dostawcze/.

Jakie prawo jazdy na samochód dostawczy?

Samochód osobowy lub lekka ciężarówka, potocznie zwane busami lub dostawczakami, to pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Mały samochód dostawczy z powodzeniem można wypożyczyć posiadając prawo jazdy kat. B, które uprawnia do kierowania szerokim spektrum pojazdów, mieszczących się gabarytowo pomiędzy kategorią B1 oraz C1. Jakie pojazdy dokładnie można prowadzić, będąc posiadaczem prawa jazdy kat. B?

Oprócz samochodów osobowych o standardowych gabarytach, prawo jazdy kategorii B daje uprawnienia na samochody dostawcze do 3,5 tony. Ponadto, kategoria B pozwala na ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC (dopuszczalna masa całkowita, rozumiana jako całkowita masa pojazdu wraz z ładunkiem) nie przekracza 750 kg. Prawo jazdy kategorii B daje również możliwość ciągnięcia przyczepy innej niż lekka, jeśli suma dopuszczalnych mas całkowitych zespołu tych pojazdów nie przekroczy 3500 kg. Przykładowo, posiadając uprawnienia na samochód dostawczy kat. B można z powodzeniem wypożyczyć Mercedesa Sprintera lub Mercedesa Vito, a dodatkowo podróżować z doczepiona do tego pojazdu przyczepą, jeśli tylko zadbamy o nie przekraczanie dopuszczalnej dla kategorii B masy zespołu pojazdów.

Prawo jazdy na samochód dostawczy do 3,5 t

Kategoria B nie ogranicza rodzaju zabudowy prowadzonego pojazdu. Zatem posiadając prawo jazdy na samochód dostawczy do 3,5 t można prowadzić zarówno pojazd o zabudowie typu furgon (samochód transportowy, którego przestrzeń załadunkowa posiada bezpośrednie połączenie z kabiną pasażerską, o zamkniętym nadwozie, sztywnym dachu i ścianach bocznych), małe samochody dostawcze skrzyniowe (ze specjalną, otwartą przestrzenią ładunkową z otwieranymi ściankami i klapą z tyłu), wywrotki oraz samochody z zabudowami specjalistycznymi, jak chociażby izotermy, chłodnie.

Przewóz osób – jakie prawo jazdy?

Ponieważ wiele modeli samochodów dostawczych, np. Mercedes Sprinter Tourer, jest dostępna w wersji przystosowanej do przewozu wielu osób, należy pamiętać, że posiadając uprawnienia kategorii B posiadamy ograniczenie ilości przewożonych osób w pojeździe- nie można przewozić więcej niż 8 osób (8+1 kierowca). Zatem posiadając prawo jazdy kategorii B wynająć możemy jedynie bus 9 osobowy.