Stan zapalny zęba – jakie są objawy?

Stan zapalny zęba - jakie są objawy?

Pod pojęciem stanu zapalnego zęba w rzeczywistości kryje się zapalenie miazgi. Jest to tkanka, która wypełnia korzenie zębów oraz wszystkie komory i wyróżnia się galaretowatą konsystencją. Dzięki niej zarówno tlen, jak i substancje odżywcze mogą wniknąć do zębów.

Niestety ze względu na silne unerwienie i unaczynienie, jeśli pojawi się stan zapalny, odczuwamy silny ból i nadwrażliwość. Czy w takim przypadku jest w stanie pomóc nam dentysta? Dlaczego pojawia się stan zapalny i jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Stan zapalny zęba – najważniejsze informacje

Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego jest długo nieleczona próchnica. W takim przypadku za jego wytworzenie odpowiada miazga, aby uchronić ząb przed niszczącym czynnikiem. Inną, rzadszą przyczyną, jest nadłamanie zęba lub jego przeciążenie z powodu zbyt częstych zabiegów dentystycznych. Dolegliwości związane ze stanem zapalnym różnią się w zależności od fazy, dlatego ważne jest stosunkowo szybkie działanie. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się bardzo silnego bólu.

W jaki sposób objawia się stan zapalny zęba?

Pierwszym symptomem, który powinien wzbudzić nasz niepokój jest delikatna nadwrażliwość odczuwana podczas spożywania słodkich lub zimnych posiłków. Lekki dyskomfort może towarzyszyć nam około 3 dni. Po upływie tego czasu ból ulega zwiększeniu i pojawia się również w momencie dotknięcia zęba. Co ciekawe, dolegliwości pojawiają się głównie w nocy. Nierzadko ból promieniuje aż do oka lub ucha i jest na tyle intensywny, że tabletki przeciwbólowe przestają działać. W ciężkich przypadkach może też pojawić się gorączka, ból gardła i obrzęk, a nawet opuchlizna twarzy.

Co należy zrobić w takiej sytuacji? Naszą deską ratunku będzie dentysta. Specjalista podejmie decyzję o sposobie leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości. W początkowej fazie zazwyczaj wystarczy samo usunięcie próchnicy oraz wypełnienie ubytków. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie kanałowe, a w skrajnych ekstrakcja zęba.