Ukąszenie przez kleszcza – jak się chronić?

Ukąszenie przez kleszcza - jak się chronić?

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Poprzez wypijanie krwi pasożytuje on na swoich żywicielach nawet do 15 dni. Występują one w Polsce i innych częściach Europy. Ich głównymi żywicielami są małych rozmiarów ssaki, ptaki, jaszczurki, jeże, kozy, sarny, daniele, jelenie, lisy, psy, koty i niestety ludzie.

Gatunkiem, który najczęściej atakują ludzi i zwierzęta w Polsce jest kleszcz pospolity.

Sezon na ukłucia kleszczy

Aktywność nimf, samic i samców kleszczy odnotowywana jest w okresie od marca do przełomu października i listopada. Larwy kleszczy wykazują zaś najwyższą aktywność od przełomu kwietnia i maja aż do października. Miejscami szczególnie narażonymi na ukłucie kleszcza są miejsca ciepłe i miękkie takie jak pachy, okolice genitaliów oraz obszar za płatkami uszu.

Kleszcze – niebezpieczeństwo i choroby

Kleszcze są niebezpieczne ze względu na przenoszenie wirusa KZM, czyli zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz bakterii wywołującej boreliozę. Borelioza może być leczona antybiotykoterapią, jednak nie ma na nią skutecznej szczepionki. W przypadku KZM dostępne są szczepionki, które wykonuje się w celu zapobieżenia choroby, nie ma jednak skutecznej możliwości leczenia choroby.

Kleszcze – jak się uchronić

Skuteczną profilaktyczną ochroną przed ryzykiem, jakie niesie ukłucie kleszcza jest:

  • zaszczepienie się przeciw KZM,
  • unikanie przebywania w wysokich trawach,
  • noszenie ubrań z długimi nogawkami i rękawami,
  • wybieranie ubrań o jasnych kolorach,
  • spryskiwanie się lub smarowanie środkami odstraszającymi,
  • po przebywaniu na dworze sprawdzenie całego ciała pod kątem obecności kleszczy.
  • przeprowadzenie po ukąszeniu badania kleszcza. Więcej na temat tych badań przeczytasz na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-cena/

Badania pod kątem boreliozy

Kluczowym objawem boreliozy jest zaobserwowanie rumienia wędrującego. Towarzyszącymi mu objawami jest wysoka gorączka, bóle kostno-stawowe oraz ogólne osłabienie.

Niezbędnym do postawienia diagnozy jest wykonanie u pacjenta badań krwi pod kątem obecności przeciwciał anty-Borrelia w klasie borelioza IgM i borelioza IgG. Najczęściej wykonywanymi badaniami jest wykonanie testu przesiewowego ELISA w diagnostyce laboratoryjnego oraz uzupełniającego testu Western Blot.

Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana borelioza i zastosowanie antybiotykoterapii może zapewnić całkowite wyzdrowienie pacjenta.